Karabük Mantar Çadırı - Ekin Çadır | Hayvan Çadırı - Mantar Çadırı - Solucan Çadırı Karabük Mantar Çadırı – Ekin Çadır | Hayvan Çadırı – Mantar Çadırı – Solucan Çadırı
+90 541 835 84 07

Sosyal Medyada Biz}

Her Zaman Yanınızdayız!
Sizlere sadece çadır kurmuyoruz! Yeni iş yatırımınızda yanınızda oluyoruz. Mantar üretimi ve satışı, solucan gübresi üretimi ve satışı ve tavuk çiftliği alanlarında her türlü bilgi birikimini sizinle paylaşıyoruz. Bitti mi bitmedi :) İstiridye mantarı ve Solucan Gübresi satış garantisi veriyoruz. Yeni iş alanınız konusunda sizlere ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK hizmeti sunuyoruz.

Karabük Mantar Çadırı

Karabük Mantar Çadırı

Küçük Yatırımla Büyük Paralar Kazanılır.

            İstiridye mantarı yetiştiriciliği devletin sunduğu destekler ile az miktarda sermaye yatırarak kısa zaman içinde yatırımınızın geri dönüşünü sağlayan bir iştir. Ancak işi bilen biriyle yolunuza devam ederseniz, attığınız adımları doğru atmış olursunuz ve zamanınız ziyan olmaz.

Mantar Çadırı Doğala Yakın Bir Ortam Oluşturur.

            Mantarın yetişmesi için bazı özel koşulların sağlanması gerekmektedir. Karabük mantar çadırı oluşturmak için,  iklim koşullarının kışın sert olduğu düşünülürse,  elverişli bir şehrimiz olmakla birlikte kurulumda dikkat etmemiz gereken noktalar bulunmaktadır. Karabük kışı çok soğuk geçer. Kış rüzgarının, yağmurun çadır içine girmemesi için çadırı üstten ve yanlardan kapatacak branda malzemesinin taşyünü/camyünü malzemesinden olması gerekir. Çadırın içinde toz, toprak olmaması gerekiyor, bu nedenle çadır zemininin beton olması gerekecektir. Isı, ışık, nem, oksijen dengesinin sağlanması mantar yetiştiriciliğinin verimli olması ve kaliteli mantar üretimi için gereklidir. 

Mantarın Yetişmesi İçin Oksijeni Bol Bir Ortam Olmalıdır.

            İstiridye mantarı oksijeni bol ortam ister. Oksijenin çadırda yeterli olup olmadığını anlamanız için yapraklarına ve saplarına bakmanız gerekecektir. Eğer mantarın saplarında belirgin bir uzunluk var ve yapraklar da yukarıya dönükse bu durumda çadırın oksijeninin yetersiz olduğunu söyleyebiliriz. Mantarın tohumu olan sporlar havada asılı kalır, ve mantar büyürken havaya çok sayıda, milyonla ifade edilen sayıda spor bırakır. Bu sporlar ortamdaki oksijenin hızla yitirilmesine sebep olur. O nedenle kurulacak havalandırma tesisatının ortama periyodik olarak oksijen basması gerekecektir. 

            Mantarların kuluçka dönemlerinde ortalama oda sıcaklığı olan 12-17 derecenin ve 70-80% nem koşulunun çadır ortamında sağlanması gerekecektir. Mantarlar etli, dolgun ve gri renktedir, ancak oda sıcaklığının yüksek olması söz konusu olursa mantarların yaprakları kuru ve sarımtrak bir renkte olacaktır. Ortamdaki nemin fazla gelmesi de mantarın çürümesine neden olur. Bu nedenle termometre ve higrometre ile çadırın iç ortamındaki sıcaklık ve nemin ölçülmesi, ortam koşullarının sürekli olarak sağlanması gerekir. İstiridye mantarında gerekli ortam koşullarını sağlamak için salon tipi klimalar yeterli olmayacaktır, çünkü bu tip klimalar sadece 18 dereceye kadar soğutma yaparlar. Sıcaklık şartlarının sağlanması için iklimlendirme cihazı kurulumu gerekir. 

            Görüldüğü üzere mantarın yetiştirilmesi için birçok hassas ayrıntı vardır. Yanlış adımlar atmamak için çadır kurulumu, mantarın ilk kez yetiştirilmesi ve ilk hasada kadar danışmanlık desteği alınması gereklidir.

07 Kasım 2020
40 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN